niedziela, 14 lipca 2013

Twoja domena może być Ą Ę - dlaczego warto wykorzystać polskie znaki narodowe?


Rejestracja domen ze znakami narodowymi jest dobrym rozwiązaniem dla krajów takich jak Polska. Nasz język pisany posiada imponujący zestaw znaków diakrytycznych (litery takie jak "ą", "ę", "ó", "ć", "ł", "ń", "ś", "ż", "ź") i częstokroć możliwość zawarcia tychże w nazwie swojej domeny, może mieć istotne znaczenie dla promocji Twojej strony. W ramach krótkiego case study, wyobraźmy sobie witrynę kwiaciarni o nazwie "Róża wiatrów". Czy adres rozawiatrow.pl jest reprezentatywny? No właśnie...

Domeny ze znakami narodowymi - inaczej: domeny wielojęzyczne - mają angielskie określenie IDN (International Domain Name). Domeny z polskimi znakami, które się do takich zaliczają, posiadają dwie postaci: postać unikodową (np. różyczka.pl) oraz postać przekodowaną na kod ASCII, zawierający jedynie znaki z alfabetu łacińskiego (analogicznie: xn--ryczka-bxa01i.pl). Adresy kodowane w ASCII posiadają prefiks "xn--", który informuje przeglądarkę, że domena posiada znaki narodowe w nazwie. Przeglądarka przekodowuje i wyświetla domeny ze znakami narodowymi, w tym domeny z polskimi znakami. Kiedyś wymagało to dodatkowych rozszerzeń do programów, ale teraz obsługa standardu IDN jest podstawową funkcją w każdej przeglądarce i programie pocztowym. W bazie abonentów WHOIS można jednak przeglądać jedynie postać ASCII domeny.

Rejestracja domen z polskimi znakami jest już powszechna wśród rejestratorów domen. Polska, podobnie jak Czesi i Niemcy, znajduje się w czołówce krajów zainteresowanych domenami .eu ze znakami narodowymi. Domeny IDN są szczególnie popularne, jeśli chodzi o konkretne nazwy produktów i usług, do których się odnoszą.

Stosowanie polskich znaków w nazwach domen to idealne rozwiązanie, nie tylko dla językowych pedantów, którzy bezwzględnie cenią przycisk alt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz