piątek, 23 sierpnia 2013

Jak wybrać dobrą nazwę domeny dla swojej firmy?


Dobrze wybrać domenę dla swojej firmy nie jest łatwo. Przede wszystkim dlatego, że wiele aspektów jednocześnie trzeba brać przy tym pod uwagę oraz dlatego, że wśród domen jest – niestety - coraz mniej atrakcyjny wybór… a w każdym razie nieporównywalny na pewno z tym, co było choćby 10 czy 15 lat temu. Ale do rzeczy! O czym warto pamiętać wybierając nazwę domeny dla swojej firmy…
  • Domena, jeśli to możliwe, powinna być nazwą firmy lub przynajmniej jakimś jej skróconym wariantem. Sytuacja taka znacznie ułatwia późniejsze działania promocyjne. Poza tym, intuicyjny adres WWW pozwala klientom i potencjalnym klientom (albo też innym osobom zainteresowanym) łatwo znaleźć nasz firmowy serwis internetowy. Jeżeli nazwa naszej firmy jest już zajęta (nie można zarezerwować takiej domeny) zastanówmy się nad wykorzystaniem w domenie na przykład jednej z naszych marek, naszego hasła reklamowego, nazwy sztandarowego produktu albo usługi…
  • Wybierając domenę (czy to firmową czy dowolną inną) należy pamiętać, że powinna być ona stosunkowo łatwa do zapamiętania, niezbyt długa i czytelna (w sensie wizualnym). Czasem warto ciąg kilku słów rozdzielić kreską, czasami warto ograniczyć ilość tych słów… Jak zawsze, złoty środek sprawdza się najlepiej, czyli z umiarem w każdą stronę.
  • Nie każdy o tym wie, ale dziś można już stosować domeny z polskimi znakami. Niestety, w świadomości internautów nie jest to jeszcze dostatecznie mocno zakorzenione, dlatego mało kto o tym pamięta, niewiele osób stosuje. Owszem, warto zarezerwować taką domenę, jeśli w nazwie naszej firmy są polskie znaki, ale ciągle chyba jeszcze główną funkcjonującą wersją adresu WWW pozostanie ten bez polskich znaków.
  • Trzeba brać pod uwagę także aspekty czysto praktyczne… Aby łatwo można było przedyktować adres WWW przez telefon, aby po jednokrotnym zakomunikowaniu go odbiorca od razu mógł go zapamiętać i nie miał problemów z napisaniem go, aby domena nie była zbyt podobna do innej (należącej na przykład do konkurencyjnej firmy oferującej podobne produkty czy usługi do naszych), aby była znacząca, a nie stanowiła ciąg enigmatycznych dla potencjalnego odbiorcy znaków…
  • No i jeszcze wybór – domena globalna czy narodowa? Pomijając kwestie tego, że nie każdy do dowolnej końcówki domeny ma prawa, rzeczywiście można zastanawiać się czy chcemy, aby nasza firmowa domena kończyła się na: .pl , .com.pl, .eu, .biz, .net… Jeszcze jakiś czas temu miało to znacznie większe znaczenie, niż obecnie. Dzisiaj liczy się przede wszystkim maksymalna prostota i intuicyjność domeny, dlatego najczęściej decydujemy się po prostu na naszą narodową końcówkę. Wyjątkiem są sytuacje, gdy na przykład zależy nam na konkretnym brzmieniu domeny i jej końcówka może nam w tym pomóc – wtedy często nie trzymamy się końcówki zarezerwowanej dla naszego kraju, tylko rezerwujemy takie, które w naszym języku coś znaczą (.tv, .it, .to).
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe uwarunkowania oraz fakt, że większość atrakcyjnych (z różnych powodów) domen jest już zwykle zajęta, trzeba znaleźć najlepszy z możliwych kompromisów i wybrać jak najlepiej, bo wybór ten nie jest wyborem na przysłowiową chwilę.