wtorek, 25 lutego 2014

Czy budując sklep internetowy warto korzystać z rozwiązań typu SAAS?

Wielu polskich przedsiębiorców nadal nie ma zaufania do rozwiązań technologicznych. Można wręcz odnieść wrażenie, że przespali moment, kiedy Internet i rozwiązania informatyczne stały się nieodłącznym elementem każdego biznesu. Możliwe, że stoi za tym zwykła nie wiedza lub też przeświadczenie, że nowoczesne rozwiązania muszą być kosztowne. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy ci nie dostrzegają zalet oprogramowania SaaS. A przecież dzisiejsi klienci chcą robić zakupy, korzystać z kursów i szkoleń oraz zgłaszać usterki właśnie przez Internet. Dlatego w przypadku sklepu internetowego warto pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach.

Czym jest SaaS?
SaaS jest skrótem od angielskiego określenia „software as a service”, co można przetłumaczyć jako „oprogramowanie jako usługa” i jest jednym z modeli  Cloud compiuting, służącym do dystrybucji aplikacji. Nie wymaga on instalowania oprogramowania na dysku komputera użytkownika, wystarczy przeglądarka internetowa. Obowiązki związane z zarządzaniem, aktualizacjami czy pomocą techniczną przeniesione są z konsumenta na dostawcę Opłata natomiast następuje w systemie abonamentowym. Użytkownik nie dostaje płyt ani kluczy instalacyjnych czy też numerów licencyjnych. Wystarcza mu po prostu login i hasło. Oprogramowanie to kupuje się i obsługuje przez Internet, a gdy chcemy z niego zrezygnować, wystarczy, że przestaniemy płacić abonament.

Możliwości wykorzystania oprogramowania SaaS
Oprogramowanie to daje możliwość korzystania z jego zasobów i zapisanych w nim informacji praktycznie zawsze i wszędzie. Wystarczy mieć podłączony do sieci komputer. Dlatego też SaaS doskonale sprawdza się jako rozwiązanie dla sklepów internetowych, szkoleń online, obsługi klienta, poczty biznesowej. Nie trzeba martwić się wirusami ani aktualizacjami.

Aplikacje w SaaS i koszty.
Aplikacjami, jakie zawiera oprogramowanie są między innymi: forum phpBB, sklep internetowy przy wykorzystaniu Magento Commerce, OsTicket do stworzenia własnego biura obsługi klienta, Moodle do prowadzenia szkoleń online, Open-Xchange do poczty biznesowej.
Utrzymanie każdej aplikacji kosztuje od 100 do 200 zł rocznie. Natomiast aplikacje znane jako Open Source dają możliwość kompleksowej informatyzacji pracy zarówno w małych, jak i średnich firmach za cenę nieprzekraczającą 1000 zł na rok. Wymaga to jednak zainstalowania i utrzymania na serwerze. Można wtedy skorzystać z pomocy portali, które zapewniają konfigurację oraz utrzymanie wybranych przez nas aplikacji za małą opłatę roczną.

Zalety rozwiązania SaaS


Oprogramowanie SaaS dla sklepu internetowego ma niewątpliwie szereg zalet, które każdy przedsiębiorca powinien rozważyć. Podstawowe atuty tej opcji to:
·         Brak konieczności kupowania drogiego serwera, oprogramowania i wszelkiej niezbędnej infrastruktury IT.
·         Brak konieczności zatrudniania firmie pracownika do administrowania systemem. Oznacza to odciążenie dla działu IT.
·         Zawsze aktualne oprogramowanie.
·         Możliwość skupienia się na podstawowej działalności firmy.
·         Możliwość zorganizowania pracy zdalnej.

Wady z punktu widzenia klienta


Niestety każde, nawet najlepsze rozwiązanie musi mieć jakieś wady. W przypadku oprogramowania SaaS są to:
·         Bezwzględna konieczność dysponowania sprawnym i niezawodnym łączem internetowym. W przypadku kiedy SaaS ma bardzo istotny wpływ na działalność firmy, trzeba liczyć się z koniecznością zainstalowania dodatkowego łącza na wypadek awarii, co oznacza też dodatkowe koszty.
·         Uzależnienie od zewnętrznego dostawcy, któremu powierza się ważną dla firmy funkcję. Trzeba mu zaufać oraz dopracować z nim umowy.
·         Częstym zjawiskiem, jakie powstrzymuje przedsiębiorców przed wyborem rozwiązania SaaS jest też brak poczucia bezpieczeństwa. Dostawcy powierzane są poufne dane, dlatego też od dostawcy wymaga się gwarancji, że nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu.

Podsumowując

SaaS ma co prawda wady, jednak nie brakuje mu też zalet, których jest zdecydowanie więcej. Niektóre wady można tez przekuć na zalety. Z SaaS można zrezygnować w każdej chwili, co oznacza, że nie ma konieczności wiązania się z jednym dostawcą na zawsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz